Ułatwienia dostępu

CO TO JEST "ISKIERKA"?

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” powstało w 2010 roku w Szczecinie. Wspieramy rozwój osób z Zespołem Downa poprzez rehabilitację, aktywizację, w tym zawodową, i integrację ze społeczeństwem. Pracujemy na rzecz zapobiegania dyskryminacji osób niepełnosprawnych oraz realizujemy działania o charakterze edukacyjnym i kulturalnym,  które mają prowadzić do przyjaznych i akceptujących postaw społeczeństwa wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

Pragniemy, aby osoby z Zespołem Downa uzyskiwały jak największą samodzielność i czuły się potrzebne w społeczeństwie, dlatego głównym i najważniejszym polem naszej działalności są działania terapeutyczne i rehabilitacyjne na rzecz naszych podopiecznych. Opieką zostają objęte już kilkutygodniowe dzieci, przedszkolaki, dzieci szkolne, a także osoby dorosłe. Dzięki stałej aktywności wspieramy postępy naszych podopiecznych w takich obszarach, jak rozwój ruchowy, integracja sensoryczna, terapia mowy, neurologopedia, trening umiejętności społecznych, nauka czytania i pisania czy komunikacja alternatywna

Wsparciem obejmujemy także całe rodziny – młodzi rodzice mogą znaleźć u nas wsparcie psychologiczne w najtrudniejszym dla nich okresie adaptacji do nowej sytuacji rodziny, starsi uczestniczą w specjalistycznych szkoleniach, warsztatach, spotkaniach i wyjazdach integracyjnych oraz działaniach „wytchnieniowych”.

Obecnie pod skrzydłami Stowarzyszenia pozostaje ponad 50 Podopiecznych wraz z rodzinami. 

HISTORIA 

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” powstała z inicjatywy rodziców i opiekunów dzieci z Zespołem Downa, którzy spotykali się na zajęciach organizowanych przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Iskierka” w świetlicy przy ul. Parkowej. Koło od 2004 roku realizowało zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci z zespołem Downa. Jednak po sześciu latach rodzice, wybiegając myślami w przyszłość i chcąc stworzyć zarówno swoim, jak i kolejnym dzieciom, które przyjdą na świat z dodatkowym chromosomem, warunki do rozwoju, opieki i wsparcia, postanowili założyć Stowarzyszenie. W związku z tym, że dzieci zaczęto nazywać „Iskierkami”, postanowiono przyjąć nazwę „Iskierka”. Forma Stowarzyszenia otwierała przed rodzicami szerszy potencjał do działania i większą możliwość podejmowania autonomicznych decyzji, jak również wzięcia jeszcze większej odpowiedzialności za swoje dzieci. 

Scroll to Top